Za wywołanie choroby odpowiedzialna jest bakteria Borrelia burgdorferi, Borrelia garii, Borelia afazlii i jeszcze wiele innych gatunków, które należą do tej rodziny. Jej głównym nosicielem jest kleszcz. Szybkie działanie to klucz do pełni zdrowia.
Zakażenie następuje w momencie ukąszenia kleszcza i wprowadzenia infekcji do krwioobiegu. Bakteria przedostaje się do organizmu człowieka wraz ze śliną tego pajęczaka. Im później kleszcz zostanie usunięty, tym większe ryzyko zachorowania. Warto mieć na uwadze, że kleszcz dodatkowo wydziela substancje, które upośledzają odpowiedź układu immunologicznego i blokują go w znacznym stopniu już od pierwszych chwil pojawienia się infekcji w naszym ciele. Dlatego organizm nie jest w stanie skutecznie bronić się przed zakażeniem, a co gorsza diagnostyka bazująca na przeciwciałach może nie dać wiarygodnego wyniku i wówczas leczenie może zostać nie podjęte i tym samym dochodzi do nieświadomego nam kompletnie rozwoju tej infekcji.
Bakteria przedostaje się do wnętrza komórek człowieka. Ponadto ma ona zdolność do pokonania bariery krew-mózg. Oznacza to, że bez trudu atakuje układ nerwowy. Następnie wędruje wraz z krwią do pozostałych części ciała. Zajmuje tkankę łączną, tkankę nerwową oraz mięśnie.
Leave a Reply